Macaristan Oturum İzni

Macaristan’da oturum izni almak ve çalışma istediğinizde izleyebileceğiniz birkaç yöntem var. Macaristan oturum izni alabilmek için öncelikle Macaristan’a giriş yapmanız gerekiyor. Uzun süreli öğrenci vizesi, aile birleşim vizesi, çalışma izni vizesi alarak Macaristan oturum izni alabiliyorsunuz. Macaristan vizesi aldığınızda vizenizi her yıl uzatabilme hakkınız bulunuyor. Bu hakkınızı eğitim vizesi aldığınızda veya çalışma vizesi aldığınızda kullanabiliyorsunuz. Her yıl geçici oturum izninizi bir yıllık süreler için uzatabiliyor, 5. Yıl sonunda kalıcı olarak oturum izni alabiliyorsunuz. 6. Yıl sonunda ise vatandaşlık başvurusu yaparak vatandaş olma hakkına sahip oluyorsunuz.

Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan oturum izni almak için yatırımcı vizesi de alabilirsiniz. Yatırımcı vizesi alabilmek için Macaristan sınırları içinde iş kurmak, şirket ortağı olmak, şirket satın almak veya yatırım yapmak zorundasınız. Yatırımcı olarak vize aldığınızda oturum izni de almış oluyorsunuz. Macaristan hükümeti yatırımcı vizesi almak isteyenler için belirlemiş olduğu limitlerde Euro üzerinden yatırım yapılmasını şart koşuyor. Bu limitlerin altında yatırım yaptığınızda oturum izni alamıyorsunuz.

Macaristan Oturma İzni ve Vatandaşlık S.S.S

Macaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Macaristan vatandaşlığına oturum izni yoluyla başvuracak kişilerin genel vatandaşlık başvuru yolunu izlemeleri gerekir. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan şahısların sürekli olarak en az 5 yıl geçerli bir oturum izni ile Macaristan’da ikamet etmiş olmaları gerekmektedir.

Macaristan Oturum İzni Nasıl Alınır?

Macaristan  sürekli oturum iznini alabilmek için aşağıdaki şartlara uymanız gerekir.

  • Macaristan’da 5 yıl sürekli oturum izni ile ikamet etmek
  • Başvuru sırasında en az bir sene geçerli bir iş kontratının olması
  • Ayda tatil parası hariç brüt € 1.684,80 (heffingsloon) kazanmak
  • Eğer iş yeri sahibiyseniz iş yerinizin en az bir buçuk sene önce açılmış olması gerekir.
  • Kamu düzenine ve sağlığına risk olmamanız, yani suç işlememiş olmamanız
  • Eğer on sene aralıksız oturum izni ile ikamet ettiyseniz çalışmasanız da süresiz oturum iznine hakkınız vardır.

Türk vatandaşlarının süresiz oturum izni için uyum sınavından muaf tutulmuşlardır. Yani uyum sınavını almazsanız da bu oturum iznine hakkınız vardır.

Macaristan Vize sayfamızı ziyaret ediniz.