Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan öğrenci vizesi ücreti

Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan’da bir eğitim kurumunda öğrenci olarak eğitim alacaksanız veya dil kursu almak için Macaristan’a gidecekseniz Macaristan öğrenci vizesi almak zorundasınız.

Öğrenci vizesi başvurularınızda kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki farklı vize türü bulunuyor. Kısa süreli vize aldığınızda eğitim süreniz boyunca her 6 ayda bir veya her yıl vize uzatma talebinde bulunabiliyorsunuz. Uzun süreli vize aldığınızda ise eğitim süreniz bittikten sonra mecburi şartlar var ise vize uzatma talebinde bulunabiliyorsunuz.

Macaristan öğrenci vizesi başvurusu yaparken Macaristan’da eğitim alacağınız eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olmanız gerekiyor. Kayıt belgeniz olmadığında başvurunuz kabul edilmiyor. Vize başvurusunda mali durumunuzu gösteren belgeleri de sunmanız gerekiyor.

Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan Öğrenci Vizesi

Mali durumunu eğitim boyunca masraflarınızı karşılayamayacak surumdaysanız yapmanız gereken ailenizin masraflarınızı karşılayacağınız taahhüt eden bir belge düzenlemek ve başvuru dosyanıza bu belgeyi koymak. Schengen üyesi ülkelerden biri olan Macaristan diğer ülkeler gibi kendi masraflarınızı karşılayabilmenizi sizden istiyor.

Eğer öğrenci olarak değil çalışan olarak Macaristan’a gidip orada eğitim alacaksanız mesleğiniz ve çalıştığınız kurum ile ilgili tüm bilgileri sunmanız gerekiyor.

Macaristan Öğrenci Vizesi Soruları

Macaristan Öğrenci Vizesi Nedir?

Macaristan’da 90 gün ve üzeri sürecek eğitimlere katılabilmek için yapılan vize başvurusudur. Öğrenci vizesine başvuru yapabilmek için öncelikle Macaristan’daki bir eğitim kurumuna kabul edilmiş olması gerekmektedir. Büyükelçilik veya konsolosluk başvurusu ile süreci başlatılabilir. Öğrenci Macaristan’a giriş yaptıktan sonra 15 gün içinde oturma iznine başvuru yapmalıdır.

Macaristan Öğrenci Vizesi Erasmus Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler, Macaristan’da Erasmus kapsamında okumaya devam edecekse, gerekli belgeleri hazırlayarak vize başvurusunda bulunmalıdır. Bu vize başvurusu uzun süreli ikamet için verilmektedir. Bu yüzden tüm evraklar yanında kabul edildiğiniz okuldan tarafınıza gönderilen mektubun aslı konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır.

Macaristan Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Öğrenci vizesi alabilmek için Macaristan’daki eğitim kurumundan kabul mektubu almak ve yetkili vize başvuru merkezine diğer vize evraklarını teslim etmek gerekir. Macaristan Öğrenci vizesi ücreti ödenerek vize başvurusu tamamlanır.