Macaristan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Macaristan’a ticari, turistik, eğitim, yatırımcı, aile birleşimi veya aile ziyareti amacı ile gidecekseniz vize almanız gerekiyor. Bu vize türlerinden birine başvuru yapacaksanız Macaristan vizesi için gerekli belgeler şunlardır.

1 ) Pasaport;10 yıldan eski olmamak kaydı ile dönül tarihinizden itibaren en az 3 ay geçerli bir pasaport,

2 ) Macaristan vize başvuru formu,

3 ) Daha önce kullanmış olduğunuz pasaportlar,

4 ) Biometrik fotoğraflar, nüfus cüzdanı fotokopiniz,

5 ) Seyahat ağlık sigortası ( acil müdahale kapsamında olan ve 30000 euro teminatı bulunan )

6 ) Gidiş ve dönüş uçak biletiniz,

7 ) Üzerinize kayıtlı araç belgeleri, ev tapusu,

8 ) Mali durumunuzu gösteren banka dokümanları, geriye dönük 3 aylık hesap dökümü,

9 ) Şirket sahibiyseniz imza sirküleri,

10 ) Ticaret sicil gazetesi, oda kayıt belgesi, vergi levhası fotokopisi, resmi gazete ilamı örneği

Bu belgeleri temin ettikten sonra vize türlerinden istediğinize başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında vize başvuru harcını ödediğinizi gösteren dekontu da sunmanız gerekiyor. Başvuru harcı dekontu olmadığında vizeniz olumsuz sonuçlanacaktır.

Macaristan Gerekli Evraklar S.S.S

Macaristan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Schengen vizesi, yetkili makamlar tarafından görevlendirilmiş olan vize başvuru firmaları ya da vize başvuru merkezi aracılığı ile sağlanmaktadır. İstisnai durumların kapsamı dışarısında bulunacak bir şekilde kişi direkt olarak başvurularını yetki sahibi edilmiş olan bize başvuru merkezlerine ya da vize başvuru firmalarına yapması gerekmektedir. Ancak kişi uzun süreli yani D tipi Bir vize türünde bulunacak ise, şahsen konsolosluğa giderek başvuru yapması arz edilmektedir. Bu belirtilenlerin haricinde ise yetkili makamların Hollanda vizesini de başvurularına direkt olarak kabul işlemi etmemektedir.

Bunun yanı sıra kişinin uygun bize türüne bağlı olarak ve ayrıca durumuna bağlı olarak Macaristan Schengen vizesi adına gereken tüm evrak listesine de vize başvuru merkezi ile iletişime geçerek öğrenebilmektedir. Fakat kişi daha önceden bir Schengen vizesi ne sahip olmuş ise sistem prosedürü gereğince, bir zat vize başvuru merkezine ya da vize başvuru firmalarına giderek biyometrik bilgilerini beyanında bulunması gerekmektedir. Kişinin verecek oldu parmak izi senden prosedürü gereğince sistemde beş yıl süreyle kayıt altında tutulmaktadır.

Macaristan Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Macaristan Schengen vizesi kısa sürede bir vize türü olarak bilinmektedir. Kişilerin turistik seyahat nedeniyle yapacak oldukları ve transit geçiş ile kullanmak istedikleri Vize türlerini kapsamaktadır. Macaristan Schengen vizesinin gerektirmiş olduğu prosedürlere göre kişi, 180 günlük bir süre içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile seyahat gerçekleştirme hakkına sahiptir. Bu arada pasaporta sahip olan kişiler Hollanda engelimiz işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. Ancak bunun yanı sıra, kişi eğer özel bir pasaport sahibi ise 180 günlük bir süre içerisinde 90 günlük süreyi geçmemek koşuluyla vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra Hollanda Schengen vizesi tek girişte bir vize türü olarak kişiye sunulmaktadır. Girişlerin sayısı sadece bir olarak gösterilmektedir mi kişi çift girişli ya da çok girişli bir Schengen vizesinin geçerlilik süresi boyunca birden fazla o ülkeye giriş hakkına da sahiptir.

Macaristan Schengen Vizesi Sonuçlanma Süresi Nedir?

Macaristan Schengen vizesi sonuç alma süresi kişinin tüm evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde teslim edilmesinden daha sonra ortalama olarak 3 ila 10 iş günü arasında sonuç bulmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki kişi, yetkili makamların iş yoğunluğunu ve her iki ülkenin de resmî tatillerini gözünde bulundurmasında fayda vardır. Ayrıca kişi eksik evrakları ibraz etmesinde ve bunun sonucunda kişi ek evrak teslimi ve mülakat amacıyla konsolosluğa davet ediliyor ise bu süre oldukça uzamaktadır.

Macaristan Vize Başvuru sayfamızı ziyaret ediniz.